Finanse osobiste w jednym miejscu

Znajdź produkt dla siebie!

Konto oszczędnościowe, czym różni się od lokaty?

27:04:2023 Oszczędzanie Konta bankowe Porady

Zakładając konto oszczędnościowe możemy uzyskać stały dostęp do naszych środków finansowych, a jednocześnie zgromadzić oszczędności.  Jedynym wymogiem aby rozpocząć korzystanie z tego typu konta,  jest wpłata pewnej sumy na start. Najważniejszym faktem jest to, że nie jest to określona minimalna kwota – jak np. w przypadku lokat, na konto oszczędnościowe wpłacasz tyle ile chcesz.  Rachunek oszczędnościowy zazwyczaj jest bezpłatny, co dodatkowo podnosi jego atrakcyjność.

Konto oszczędnościowe a lokata.

Czym konto oszczędnościowe różni się od lokaty Zasadniczo różni się od lokaty tym, że na kontach oszczędnościowych możemy wypłacać środki i wpłacać je w dowolnym momencie. Nie ma tam, jak w przypadku lokat bankowych, minimalnego okresu, na który „zamrażamy” wpłacone środki. Dla lokaty, wpłacamy jednorazowo określoną kwotę i otrzymujemy je z powrotem dopiero po określonym terminie z dodatkowymi odsetkami. Czyli aby otrzymać zagwarantowany zwrot z inwestycji, pieniądze musza swoje „wyleżeć”.  W przypadku konta oszczędnościowego pieniądze można wypłacić w dowolnym momencie. Bank wyliczy automatyczne kwotę odsetek, jaką „zarobiliśmy” w czasie kiedy nasze pieniądze leżały na lokacie (nawet jeśli były to tylko 3 dni).

 

Czy na koncie oszczędnościowm da się zarobić czy też stracić?

Rozsądnie przenosząc nasze pieniądze pomiędzy lokatami mamy możliwość uzyskania dodatkowych, większych zysków. Załóżmy, że wpłaciliśmy jakąś kwotę pieniędzy na konto oszczędnościowe w banku, w którym posiadamy konto osobiste. Po pewnym czasie znajdujemy ofertę konta oszczędnościowego gwarantującego wyższą stopę zwrotu. Zakładamy nowe konto oszczędnościowe, szybko wycofujemy zainwestowane uprzednio pieniądze i wpłacamy je, wraz z uzyskanym zyskiem, na nowo założone konto oszczędnościowe. Dzięki wyższemu oprocentowaniu uzyskujemy większy zwrot z tych samych środków.

Należy jednak postępować rozsądnie. W wielu przypadkach wypłaty z kont oszczędnościowych obarczone są dodatkowymi opłatami (np. 1 wypłata w miesiącu jest darmowa, a następna już ma opłaty zgodne z cennikiem). W taki sposób zamiast zarobić możemy stracić – bo np. opłata za następny przelew wyniesie 10zł – co jest o wiele większa kwotą niż procent jaki uzyskaliśmy do tej pory na rachunku oszczędnościowym. W ten sposób zamiast zarobić - tracimy. Banki w ten sposób zabezpieczają się i wymuszają aby klienci zbyt często nie wycofywali inwestowanych na koncie środków.  

 

Konto oszczędnościowe, które ma symboliczne, bądź zerowe opłaty i jest świetnym, prostym i bezpiecznym podstawowym sposobem oszczędzania. Choć jest niżej oprocentowane niż lokaty bankowe, możliwość natychmiastowego zarządzania środkami czyni z niego idealne rozwiązanie do szybkiego gromadzenia pieniędzy.