Finanse osobiste w jednym miejscu

Znajdź produkt dla siebie!

Karta kredytowa – jak korzystać

27:04:2023 Karty kredytowe

Jak otrzymać kartę kredytową

Aby korzystać z karty kredytowej, będziesz potrzebował złożyć odpowiedni wniosek i uzyskać zgodę na jej wydanie. Możesz to zrobić we własnym banku (np. w tym w którym posiadasz konto osobiste). Ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś używał karty kredytowej wydanej przez inny bank – w którym nie posiadasz żadnego konta. Jeśli więc znajdziesz intersującą Cię ofertę na kartę – korzystaj. Po przejściu weryfikacji twojej zdolności kredytowej i uzyskaniu karty możesz zacząć jej używać.

Karta kredytowa – po co

Karta kredytowa to szybka i wygodna alternatywa w stosunku do gotówki lub debetu / linii kredytowej dla konta. Z karty możesz korzystać w dowolnym miejscu, które akceptuje płatności kartą. Korzystać tak długo, jak twoje saldo na karcie kredytowej jest dostępne. Można jej rozsądnie używać zamiast natychmiastowego wydawania ciężko wypracowanego wynagrodzenia.

 Zasady rozliczania karty kredytowej

Wydatki z karty kredytowej nie są obarczone opłatami przez określony czas (zazwyczaj 30 lub 52 dni). Dopiero jeśli po tym czasie wydane z karty pieniądze nie zostaną przez nas spłacone zaczyna się naliczanie odsetek od niespłaconej kwoty.  Spowoduje to wygenerowanie dodatkowych kosztów (i to nie za dzień zwłoki, a za cały okres od wydania peiniędzy z karty). Dlatego niezwykle istotne jest żeby wydawać tyle ile możemy spłacić, oraz żeby pamiętać i nie spóźniać się ze spłatą karty. U osób płacących terminowo nie powinno to stanowić  żadnego problemu.

Bonusy z karty kredytowej

Użytkowanie karty kredytowej nie oznacza jedynie wydawania pieniędzy. Operatorzy kart kredytowych (np. VISA czy MasterCard) dbają aby kliencie wybierali właśnie ich produkt i dbają o to żeby zapewnić swoim klientom dodatkowe bonusy jak np. zniżki w sieciach sklepów, albo programy partnerskie pozwalające na zbieranie punktów, za które można odebrać nagrody. Wielokrotnie organizują tez loterie i konkursy związane z użytkowaniem kart. Ale to nie wszystko. Nie tylko dostawcy kart, ale również same banki proponują dodatkowe bonusy czy programy loyalty, przy współpracy z innymi firmami (np. liniami lotniczymi, sklepami, itp). Dlatego przed wyborem karty warto poznać wszystkie dostępne oferty i wybrać tę, która najbardziej pasuje do naszego profilu klienta – w ten sposób możemy dodatkowo oszczędzać na codziennych zakupach, czy podróżach.

 

Korzystanie z karty kredytowej ma swoje plusy i minusy, więc najlepiej jest wybrać kartę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Po uzyskaniu wstępnego limitu kredytowego, kiedy trafi ona do Ciebie, możesz zacząć z niej korzystać do swoich celów. Oczywiście, ważne jest, aby ją dobrze monitorować, tak aby utrzymać wysoki poziom higieny finansowej.